З нагоди 75-річного ювілею доктора медичних наук, професора Олександра Семеновича Никоненка


Листопад, 8, 2016
 

Від імені Правління
ВГО «Асоціація хірургів України»

Сердечно вітаємо з 75-річним ювілеєм

Ректора Запорізької медичної академії післядипломної освіти
доктора медичних наук, професора,
член-кореспондента НАН України,
Лауреата Державної премії України

Олександра Семеновича Никоненка!

Щиро зичимо Вам, вельмишановний Олександре Семеновичу,
міцного здоров’я, професійних успіхів, безмежної енергії та наснаги
в усіх Ваших добрих справах і нових починаннях!
Нехай Вашими незмінними супутниками на життєвому шляху
завжди будуть любов, вдача та гарний настрій!
Доброго Вам здоров’я, щастя, родинного тепла і благополуччя!

__________________________________________________

никАС

Олександр Семенович Никоненко

професор,  доктор медичних наук

(до 75-річчя з дня народження)

 

9 листопада 2016 року виповнюється 75 років з дня народження і 52 роки хірургічної, наукової, педагогічної та громадської діяльності Ректора Запорізької медичної академії післядипломної освіти, відомого вченого-хірурга, член-кореспондента НАН України, заслуженого діяча науки і техніки України, Лауреата Державної премії України, доктора медичних наук, професора Олександра Семеновича Никоненко.

Олександр Семенович Никоненко народився у сім’ї військового лікаря. У 1964г. закінчив Рязанський медичний інститут ім. академіка І.П. Павлова. З 1964 по 1966 рр. працював хірургом в Шиловській районній лікарні Рязанської області. У 1966 р. поступив в аспірантуру на кафедру госпітальної хірургії Рязанського медичного інституту, а у 1970 р. захистив кандидатську дисертацію з проблеми хірургічного лікування ішемічної хвороби серця. У 1980 р. захистив докторську дисертацію на тему: “Реконструктивна хірургія облітеруючого атеросклерозу артерій нижніх кінцівок”.

Формування і становлення Олександра Никоненко як хірурга і вченого проходило під керівництвом заслужених діячів науки, професорів Б.II. Кирилова, Князєва М.Д., академіка Книшова Г.В., доцента В.А. Лисенка, професора А.Л. Гуща.

У 1983 р. Олександр Никоненко очолює кафедру госпітальної хірургії Запорізького державного медичного інституту. За період роботи на посаді завідувача кафедри, професором О.С. Никоненко була створена сучасна хірургічна клініка з відділеннями загальної хірургії, судинної хірургії, кардіохірургії, трансплантації органів. Організовані сучасна діагностична і лікувальна бази, де на сьогоднішній день виконується понад 3000 операцій щорічно.
Особливу увагу О.С. Никоненко приділяє розвитку найактуальніших напрямів серцево-судинної хірургії і трансплантології. У 1992 р. під керівництвом Олександра Семеновича в Запоріжжі був організований міжрегіональний центр трансплантації органів. У 1994 р. вперше в Україні в центрі була виконана серія успішних трансплантацій печінки, у 2003 р. – перша в Україні успішна трансплантація серця. До теперішнього часу досвід центру складає більш ніж 600 трансплантацій нирки, 14 трансплантацій печінки, три трансплантації серця.
Сфера наукових інтересів професора О.С. Никоненко охоплює широке коло проблем абдомінальної, ендокринної, серцево-судинної хірургії та хірургії трансплантації органів. Клініка професора О.С. Никоненко має досвід понад 3000 операцій на серці, 1000 операцій на судинах головного мозку; у клініці були розроблені нові підходи до лікування ішемічної хвороби серця і хронічної ішемії головного мозку. Авторитет Запорізького центру серцево-судинної хірургії та трансплантації органів визнаний не лише в Україні але й за кордоном, про що свідчить проведення в Запоріжжі I з’їзду трансплантологів України, XXI з’їзду хірургів України, численних конференцій з проблем серцево-судинної хірургії.

З 2002 р. професор Олександр Семенович Никоненко обіймає посаду ректора Запорізької медичної академії післядипломної освіти. У складі академії працюють НДІ серцево-судинної хірургії і трансплантології і НДІ очних хвороб. Колектив академії працює в колегіальній співпраці з органами практичної охорони здоров’я. На кафедрах хірургічного, терапевтичного факультетів та факультету сімейної медицини здійснюється підготовка лікарів по 57-и спеціальностям. Останніми роками розширюються зв’язки академії із провідними зарубіжними клініками, активно налагоджуються нові наукові контакти та проводяться наукові дослідження у співпраці з рядом іноземних наукових установ та учбових закладів.
У 2003 році в академії була створена Спеціалізована вчена рада з правом розгляду і захисту дисертацій на отримання наукового ступеня доктора/кандидата медичних наук за фахом 14.01.03 “Хірургія” і спеціальності 14.01.04 “Серцево-судинна хірургія”.

Наукове та практичне значення багаторічної наукової, практичної та педагогічної діяльності Олександра Семеновича Никоненко неодноразово було підтверджено високими державними нагородами і почесними званнями: “Заслужений діяч науки і техніки України” (1996 р.); Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2000 р.); Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2003 р.) і IV ступеня (2009 р.); Орден ім. Н.І. Пирогова (2014 р.); Почесні грамоти Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України; звання “Почесний громадянин м. Запоріжжя”, а також обрання в 2006 році член-кореспондентом НАН України за фахом “Трансплантологія”.
Під керівництвом Олександра Семеновича було підготовлені 9 докторів і 38 кандидатів медичних наук. Він є автором більше ніж 500 наукових праць, з яких слід особливо відмітити “Керівництво по трансплантації печінки” та “Атлас патоморфології ниркових трансплантатів”.

Інтенсивну наукову, педагогічну і хірургічну роботу Олександр Семенович плідно поєднує з великою організаторською і громадською діяльністю, як голова Асоціації хірургів Запорізької області, та Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «трансплантологія».

Колеги та друзі професора Олександра Семеновича Никоненко завжди відмічали і відмічають його виняткову інтелігентність, надзвичайну ерудицію, високу культуру, скромність, доброзичливість до людей, чуйність до своїх пацієнтів, і звісно ж – превелику відданість справі усього життя – хірургії.

1456928232.2