Верховна Рада України прийняла законопроект №2386а-1 “Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини”.


Квітень, 25, 2016
 

21 квітня 2016 р., Верхов1415697148_6на Рада України в першому читанні більшістю голосів прийняла законопроект №2386а-1 “Про внесення змін до деяких Законів України щодо трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини”, який дозволяє трансплантацію органів від померлих громадян України, базуючись на презумпції незгоди. Тобто, у загиблої чи померлої людини можна буде вилучити органи для пересадки лише в тому випадку, якщо вона при житті дала на це свою письмову згоду. За цей документ проголосували 243 народних обранця.

Крім того, законопроект враховує сучасний стан медицини та науки та вносить зміни до морально застарілого чинного закону “Про трансплантацію”.

Під час круглого столу «Трансплантація в Україні: шляхи подолання перешкод» (відбувся в МОЗ України 23.03.16), секретар Асоції хірургів України Руслан Салютін зазначив:
“- Річ у тім, що чинний закон про трансплантацію був написаний ще в 1999 році. Ми прекрасно розуміємо, в яких умовах він писався. Уся медична термінологія вимагає редакції, уточнення і корекції. Але це лише перша група проблем, що стосуються законодавства.
Друга група проблем – організаційна. Після того, як в 2011 році набув чинності закон “Про центральні органи виконавчої влади”, “Координаційний центр трансплантації органів, тканин і клітин” повністю втратив контроль над пересадкою органів в України.
Фактично усі ці роки не було єдиного, реально діючого центрального органу, що відповідав би за організаційну роботу і створення національного реєстру донорів та реципієнтів”.

Новий законопроект може виправити виниклу ситуацію. Крім того, він передбачає зміни у державному бюджеті, а саме – фінансувати область медицини по пересадці органів стануть окремою статтею.

Нагадуємо: всього на розгляд Верховної Ради України було винесено два законопроекти 2386а і 2386а-1. Їх відмінності полягають в тому, що перший з них передбачає презумпцію згоди реципієнта на пересадку органів, другою ж базується на презумпції незгоди.